Konya Boşanma Avukatı

Konya Boşanma Avukatı

Konya’da evlilik birliğinin yasal olarak sona erdirilmesi olan boşanma davasında sizlere hukuki destek vermektedir. Boşanma, Türk Medeni Kanunu ile sayılan boşanma sebeplerinden bir veya birkaçının var olması halinde hakimin tarafların boşanmalarına karar vermesi ile gerçekleşmektedir.

Konya Boşanma Avukatı Seçimi

Boşanma avukatı olmak diğer avukatlık işlerinden farklıdır. Bir avukatın mesleki tecrübesi, müvekkillere yaklaşımı ve hukuki bilgisinin önemi tüm hukuk alanlarında önemli bir etken olsa da, aile avukatında müvekkilin haklarının korunmasının yanı sıra psikolojik yönüyle de süreci yönetmek için bazı özellikler aranmaktadır. En iyi boşanma avukatı nasıl seçilir sorusuna cevap verecek olursak, tüm diğer özellikler ile birlikte boşanma avukatı; profesyonel, anlayışlı, sürekli ulaşılabilir, dürüst, soğukkanlı ve güvenilir olmasının yanı sıra sizi temsil ettiği süreç boyunca sizi anlamalıdır. Konya boşanma avukatı arıyorsanız avukatın bu özelliklere sahip olmasına dikkat etmeniz dava süresince haklarınızın korunması ile süreci sağlıklı yürütmek açısından önemlidir.

Evlilik birliğinin devamı süresince eşler arasında var olan mücadele, tartışmalar, müzakereler ve bazen eşlerden birinin diğerine psikolojik baskıları ile ardından boşanma kararını almaya kadar varan süreç kişileri bir hayli yormaktadır. Boşanma kararının alınması her ne kadar yaşanan bu olumsuzlukları sonlandırmak adına önemli bir adım olsa da alınan boşanma kararı sonrasında gündeme gelecek hukuki ve finansal konular ile ilgili çıkması muhtemel zorlukların göğüslenmesi gerekir. Bu sebeple en iyi Konya boşanma avukatı ile yola çıkılması dava sürecinde hak kaybına uğramamak adına hayati bir öneme sahiptir.

Konya Boşanma Avukatı

Konya Boşanma Avukatı Olarak Neden Bizi Seçmelisiniz?

Av. Akın Özbey Hukuk & Danışmanlık; Konya boşanma avukatları olarak müvekkillerimizin tüm haklarını etkin bir şekilde savunmayı, boşanma davası süresince sadece hukuki destek vermekle kalmayıp sürecin verdiği psikolojik sorunları anlayarak, müvekkillerimiz ile sürekli iletişim halinde en doğru ve güvenilir avukatlık hizmetini vermeyi ilke edinmekteyiz. Konya Boşanma avukatı olarak aile hukukuna yönelik anlayışımız, müvekkilin duymak istediklerini söylemek değildir. Müvekkillerimize hukuki değerlendirmeleri en doğru biçimde aktaracak dürüstlüğe önem gösteririz.

Müvekkil, mevcut olan davası ile ilgili aklına takılan bir sorusu olduğunda avukatı ile görüşmek ister. Avukat olarak müvekkillerin bu isteklerinin farkında olmakla birlikte bu durumu doğal karşılıyoruz. Müvekkillerimiz tarafından her zaman aranabileceğimiz bilinci ile hareket ediyoruz. Müvekkillerimizin bize ihtiyaç duyduğu anda ulaşabilmesi önemlidir. Müvekkillerimizin bu beklentisini karşılamaya özen göstermekteyiz. Bunun yanı sıra dava süresince yaşanabilecek olumsuz durumlar karşısında soğukkanlı ve her anlamda güvenilebilecek en iyi Konya boşanma avukatı olarak; müvekkillerimizin bu zorlu süreci psikolojik olarak en az hasarla ve hiçbir şekilde hak kaybına uğramadan sonlandırmasını sağlamak başlıca prensiplerimizden biridir.

Boşanma Davası Nasıl Açılmalıdır?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki şekilde açılabilmektedir. Her iki dava türünde de görevli mahkeme Aile Mahkemesi’dir. Anlaşmalı boşanma ile tarafların tek celsede boşanması mümkündür. Fakat çekişmeli boşanma davası daha uzun ve yorucu bir süreç olmaktadır. Bu konuda tecrübe, bilgi ve birikime sahip olan Konya boşanma avukatı olarak bizleri tercih edebilirsiniz.

Boşanma Davası İle Talep Edilen Hususlar Nelerdir?

Boşanma davası ile birlikte asıl olarak boşanma talep edilmektedir. Bunun yanı sıra müşterek çocuk var ise çocuğun velayet hakkı, iştirak nafakası talep edilebileceği gibi kendiniz için yoksulluk nafakası da talep edilebilmektedir. Ayrıca yaşanan maddi ve manevi kayıpların telafi edilmesi için karşı taraftan tazminat ödenmesi de talep edilebilmektedir. Eşinizden şiddet görüyorsanız 6284 SAYILI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN gereğince koruma kararı talep edilerek önleyici tedbirlerin uygulanması da sağlanabilmektedir. Yine boşanma davası ile müşterek konutun tahsisi talep edilerek boşanma davası süresince müşterek konutun tarafınıza tahsis edilmesi sağlanabilmektedir.

Önemle belirtmek gerekir ki bu kısımda saymış olduğumuz bütün talepler mahkeme tarafından ivedilikle incelenmektedir. Bu hususlara yönelik ara karar kurulmasını talep ederek dava süresince de bu haklardan yararlanmanızı sağlamaktayız. Konya Boşanma Avukatı olarak saydığımız hususlardan dava süreci devam ederken de yararlanmanızı sağlamak amacıyla gerekli çalışmayı yaparak müvekkillerimizin dava sürecindeki haklarını da korumaktayız.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma davası iki tarafın karşılıklı anlaştıkları hususları bir protokol haline getirmek suretiyle imzalamaları ve protokolü herhangi bir yerdeki Aile Mahkemesi’ne dava dilekçesi ile birlikte sunmalarıyla açılan dava türüdür. Anlaşma protokolü anlaşmalı boşanma davasının en önemli unsurudur. Taraflar avukat yardımı almaksızın anlaşma protokolünü hazırlayarak dava açabilirler. Fakat ileride hak kaybına uğramamak adına avukat yardımıyla da bu süreci yürütebilecektir. Anlaşmalı boşanma davası tek celsede sonuçlanmaktadır.

Tarafların Anlaşmalı Boşanma Avukatı yardımıyla süreci yönetmesi sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanması açısından çok önemlidir. Anlaşmalı boşanma davası açıldıktan sonra avukatın ilgi ve gayretiyle duruşma günü yakın bir tarihe alınabilmektedir. Tarafların hazırlayarak imzaladıkları protokol, Aile mahkemesi hakimi tarafından duruşma salonunda tarafların onayına sunulduktan sonra boşanma kararı verilmektedir. Böylelikle 1-2 hafta gibi kısa bir sürede tarafların boşanması mümkündür.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli boşanma davaları uzun süren bir yargılama şeklinde gerçekleşmektedir. Bu tür davalar, tarafların boşanma ve boşanmanın sonuçlarına yönelik hususlarda anlaşamadığı, boşanmaya esas teşkil eden olaylarda çekişme bulunan kendi içerisinde karmaşık bir dava türüdür.

Çekişmeli boşanma davası açmaya karar veren eş, boşanma sebeplerini dayandırdığı iddiaları ile bu iddialarını ispatlayacak delillerini dava dilekçesinde belirterek hazırlamalıdır. Dava dilekçesi hazırlanırken hak kaybına uğramamak adına Konya Boşanma Avukatı ile dilekçeyi hazırlamak ve en iyi boşanma avukatı ile süreci yürütmek önemlidir.

Boşanma sürecini tarafımızla yürütmek isterseniz bir vekaletname çıkartmanız gerekir. (Vekaletname noter huzurunda verilmektedir. Boşanma vekaleti olduğu belirtilerek tarafınıza ait biyometrik fotoğrafınız yanınızda hazır bulunmalıdır.) Bu süreci bir avukat yardımı almadan gelişi güzel bir şekilde veya hukuki bilginiz olmaksızın yürütmeniz durumunda ileride telafisi olmayan büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. Tarafların evlilik birliği içerisinde edindikleri malların paylaşımı konusunda bir uyuşmazlığı var ise buna yönelik ayrı bir dava açılması gerekir. Davalar Konya boşanma avukatı olarak her iki taraf adına da açılabilir. Katılma alacağı, katkı payına ilişkin mal rejiminin tasfiyesine yönelik alacaklar ayrı bir davanın konusu olmaktadır. Mal Rejiminin tasfiyesi (mal paylaşımı davası) açmak istiyorsanız Aile Hukuku Avukatıyla süreci yönetmeniz önemlidir. Detaylı bilgi için Boşanma nedeniyle mal rejiminin tasfiyesi yazımıza göz atabilirsiniz

Çekişmeli Boşanma Sebepleri Nedir?

Medeni Kanunu 161-166 arası maddelerinde boşanma sebepleri olarak genel ve özel boşanma sebepleri sayılmıştır.

Genel Boşanma Sebepleri Nedir?

Çekişmeli boşanma davasında genel boşanma sebepleri ileri sürülmüş ise bu sebeplerin evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yönelik olup olmadığı hususu dava süresince tartışılmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yönelik iddia ve olaylara ilişkin bir sınırlama bulunmamaktadır. Konya boşanma avukatı olarak bu konuyu titizlikle yürütebiliriz. Evlilik birliği içerisinde yaşanan her olay ileri sürülebilmektedir. En çok ileri sürülen nedenleri örnek verecek olursak;

 • Eşlerden birinin diğerinin aile bireylerine kötü davranması, saygı göstermemesi
 • Güven sarsan davranışlar (örneğin bir eşin telefon ile gizli görüşmeler yapması)
 • Eşlerden birinin cinsel ilişkiden kaçarak eşine ilgili göstermemesi
 • Eşlerden birinin diğerine onu sevmediğini söylemesi
 • Eşini, kendi ailesinin evinde yaşamaya mecbur bırakmak
 • Eşlerden birinin çocuklar ile ihtiyaçlarına kayıtsız kalması, ilgilenmemesi
 • Savruk bir hayat yaşayarak sürekli borç içerisinde yaşamak, icra takipleri yapılması
 • Evlilik içerisindeki sırların başka ortamlarda anlatılması
 • Ev işlerini yapmamak, evin ihtiyaçları ile ilgilenmemek

Özel Boşanma Sebepleri Nedir?

Özel boşanma sebepleri Medeni Kanun ile sınırlı sayıda belirtilmiştir. Kanunda belirtilen sebepler olmaksızın özel boşanma sebebine dayalı olarak dava açılması mümkün değildir. Özel sebeplere dayalı boşanma davası açan eş, bu sebebi somut delil veya tanıklarla ispatlamakla yükümlüdür. Konya boşanma avukatı olarak bizimle bu özel durumu sağlıklı bir şekilde çözebilirsiniz. Özel boşanma sebepleri olarak Medeni Kanun’da sayılan nedenler;

 • Zina (aldatma)
 • Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış
 • Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme
 • Terk
 • Akıl Hastalığı

Şeklinde olup sınırlı sayıdadır.

Çekişmeli Boşanma Davasında Önemli Hususlar Nelerdir?

Çekişmeli boşanma davası esas olarak boşanma sebeplerinin yanı sıra boşanmada hangi tarafın daha kusurlu olduğu, nafaka, velayet, ev eşyaları ile maddi ve manevi tazminat ve sair konularda tarafların anlaşamamasıyla bu konularda çekişmenin yaşandığı dava türüdür. Bu tür davalarda en önemli nokta hangi tarafın kusurlu olduğu hususudur. Yargılama sonunda verilen karar tarafların kusur oranına dayanmaktadır.

Çekişmeli boşanma davasında bazı yetki kuralları bulunmaktadır. Davaya bakmakla görevli olan Aile Mahkemesi olmakla hangi aile mahkemesinde davanın açılacağı aşağıda belirtilmiştir;

 • Davalı tarafın yerleşim yeri aile mahkemesinde
 • Davacı tarafın yerleşim yeri aile mahkemesinde

Boşanmak isteyen eşlerin son 6 aydan beri ikamet ettikleri yerdeki aile mahkemesi

Boşanma Davası Süresince Tarafların Yükümlülükleri Nelerdir?

Taraflardan biri boşanma davası açtığı andan itibaren boşanma davası süreci başlamaktadır. Boşanma süreci her iki taraf için de zorlu bir süreç olmaktadır. Fakat iyi bir Konya Boşanma Avukatı yardımıyla bu zorluklar daha az hasarla atlatılabilmektedir. Davanın açılması ile birlikte dilekçeler aşaması başlar. Dilekçeler aşamasında her iki taraf da evliliğe dair beyanlarını sunar. Bunun yanında karşı tarafın kusuru var ise kusurlarını, boşanmaya sebebiyet veren olayları ileri sürer. Dilekçeler aşamasının tamamlanmasından sonra mahkeme duruşma günü belirler ve taraflara duruşma gününü tebliğ eder. Böylelikle mahkeme tarafından delil toplama aşaması başlar.

Dava süresince taraflar resmi olarak evli olmaktadır. Boşanmaya yönelik karar verilip kesinleşinceye kadar da resmiyette evli gözükeceklerini unutmamalıdır. Öyle ki boşanma davasının açılmış olması tarafların davanın açılması ile boşanmış olduğu anlamına gelmez. Dava sonunda verilen boşanma kararı kesinleşinceye kadar taraflar hukuki olarak evli sayılmaktadır. Sonuç olarak davanın açılması ile başlayan boşanma süreci tarafların evli olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Boşanma Davası Süresince Tarafların Sadakat Yükümlülüğü Var Mıdır?

Boşanma davasının açılması tarafların yükümlülüklerini tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Taraflar hukuken halen evli oldukları için birbirlerine olan sadakat yükümlülüğü de devam etmektedir. Yargıtay, sadakat yükümlülüğünün boşanma kararı kesinleşinceye kadar devam ettiğine hükmetmektedir. Örneğin boşanma davası devam ederken eşlerden birinin başka biriyle ilişki yaşaması halinde bu durum sadakat yükümlülüğünü ihlal etmek anlamına gelecektir. Fakat sadakat yükümlülüğüne aykırı olan bu eylem devam eden boşanma davasını doğrudan etkilemeyecektir. Zira boşanma davası, davanın açıldığı tarihten önce yaşanan olayları konu alarak görülmektedir. Boşanma davası açıldıktan sonra yaşanan sadakat yükümlülüğüne aykırı eylemin davaya etki etmesi için yeni açılacak boşanma davasıyla bu hususun davaya dahil edilmesi gerekir. Bu noktada Konya Boşanma Avukatı vasıtasıyla süreci yürütmek hak kaybına uğramamak adına çok önemlidir.

Boşanma Davası İle Karşı Taraftan Tazminat Alınabilir Mi?

Konya Boşanma avukatı olarak tazminat talepli boşanma davası açarak lehinize tazminat ödenmesi için çabalamaktayız. Dava sonunda hükmedilen tazminat miktarı tarafların ekonomik ve sosyal durumuna hakkaniyet ölçüsünde tespit edilmektedir. Tazminat alabilmek için kişinin boşanmaya sebep olan olaylarda kusursuz veyahut daha az kusurlu olması şarttır. Bu nedenle en iyi Konya boşanma avukatı seçmeniz yüklü bir tazminat almak adına önem kazanmaktadır.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere anlaşmalı boşanma davası ile 1-2 hafta içerisinde boşanmak mümkündür. Çekişmeli boşanma davasında ise bu süre tarafların iddia ettiği hususlara, tanık sayısına, delillere ve sair etkenlere göre değişmekle birlikte ortalama 1 yıl sürmektedir. Konya Boşanma Avukatı olarak bu sürecin en hızlı biçimde sonlandırılmasını sağlamak için sizlere yardımcı oluyoruz.

BOŞANMA DAVASI AÇMAK VEYA TARAFINIZA YÖNELİK AÇILAN BİR BOŞANMA DAVASINI KONYA BOŞANMA AVUKATI YARDIMIYLA YÜRÜTMEK İSTİYORSANIZ AV. AKIN ÖZBEY HUKUK & DANIŞMANLIK OFİSİMİZLE İLETİŞİME GEÇEREK HAK KAYBINA UĞRAMADAN, SÜRECİ UZMAN BİR BOŞANMA AVUKATI YARDIMIYLA YÜRÜTEBİLİRSİNİZ.

Melisa Doğan
Melisa Doğan
02/02/2024
Süreç boyunca sürekli ulaşabildim, boşanma avukatı olarak hukuki destekleriniz için teşekkürler.
neslihan yüksel
neslihan yüksel
01/02/2024
Çok memnun kaldım her konuda çok yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum
Muhammed Aydin
Muhammed Aydin
08/01/2024
Tapu iptali davası için başvurduk . Akın bey çok ilgili ve bilgili . Bütün süreçte bizleri bilgilendirdi .
Hasan Hüseyin Ayan
Hasan Hüseyin Ayan
01/01/2024
Kira davasi icin ciktigimiz bu yolda gayet ilgili.titiz.samimi ve guvenilir.. Insallah beraber guzel sonuc alacagiz
Ayhan Patınlı
Ayhan Patınlı
01/01/2024
Akın bey gerçekten çok güzel bir avukat kira davası konusuna bakıyor
Ayşe Erdoğan
Ayşe Erdoğan
13/11/2023
İdari bir sorunumla alakalı olarak Akın Bey'e başvurmuştum.Öncelikle neler yapabileceğimizi,sürecin nasıl işleyeceğini detaylı bir şekilde anlattı.İdare Mahkemesine davamızı açtık.Tüm süreç boyunca her konuda bilgilendirildim,dosyam çok iyi takip edildi.Gönül rahatlığıyla idare davalarınızı emanet edebilirsiniz.Avukat Bey'e ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ederim.
Kezban Akkaş
Kezban Akkaş
13/10/2023
Akın Bey gerçekten çok iyi ve ilgili bir avukat. Sizin sorununuzu sabırla dinleyerek çözüm yollarını arayan, beyefendi, ses tonuyla bile size güven veren, anlayışlı, işinin ehli biri. Ona çok ama çok teşekkür ederim. Eğer iyi bir avukat arıyorsanız muhakkkak onunla iletişime geçin. Ayrıca böyle iyi, müvekkiline her konuda destek veren ve adaletli bir insan olması ise gerçekten takdire şayan. Yolu daima açık olsun...
Abdullah Tokmak
Abdullah Tokmak
11/10/2023
Tapu iptali davamda bana bir avukattan daha fazlasini yapan gerek ilgisi ve herşeye hoşgörüsüyle yaklaşan sayılı kalmış avukatlardan birisiniz teşekkür ederim herşey için
Yusuf Yiğin
Yusuf Yiğin
20/09/2023
Ceza davaları konusunda derin bilgilere sahip çok kaliteli bir avukat. Kendisine teşekkür ederiz