Konya Oturma İzni Avukatı

KONYA OTURMA İZNİ AVUKATI

Konya ilinde faaliyet gösteren Av. Akın Özbey Hukuk & Danışmanlık bürosu Konya Oturma İzni Avukatı olarak ülkemizde yaşamak ve çalışmak isteyen yabancıların ikametgah ve çalışma izinlerine ilişkin her türlü işlemi gerçekleştirmektedir. KONYA OTURMA İZNİ AVUKATI olarak deneyimlerimiz ve bilgilerimiz çerçevesinde müvekkillerimize en etkili sonucu sağlamak amacıyla hukuki destek vermekteyiz.

Konya Oturma İzni Avukatı
Konya Oturma İzni Avukatı

 

TÜRKİYE’DE OTURMA İZNİ ALMAK ZORUNLU MU?

Türk vatandaşı olmayan kişilerin Türkiye’de kalabilmesi için vize süresi veya vize muafiyet süresi içerisinde oturma izni için başvuru yapması gerekir. Türkiye’de kanuni kalış süresi hesaplanırken ülkeye giriş tarihinden geriye doğru 180 gün içinde 90 günü aşmamış olması zorunludur. Dolayısıyla son 180 gün içinde 90 günden fazla bir süredir Türkiye’de kalan yabancıların kalmaya devam edebilmesi için oturma iznine başvurmaları zorunludur.

 

OTURMA İZNİNE BAŞVURU İÇİN HANGİ BELGELER GEREKİR?

Oturma iznine başvurulurken gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bunlar;

 

  • İkamet İzni başvuru Formu (Elektronik ortamda doldurularak yabancı veya temsilcisi tarafından imzalanmalıdır)
  • Pasaport veya yerine geçen belgenin aslı ve fotokopisi
  • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Ülkede kalacağı süre boyunca yeterli ve düzenli maddi imkana sahip olduğuna dair beyan (Başvuru formu ile beyan edilmelidir. İdare tarafından destekleyici belge istenebilir)
  • Sağlık Sigortası (Sigorta süresi, talep edilen oturma izni süresini kapsamalı)
  • Tercih edilen oturma izni çeşidine ve kalma sebebine göre kurum tarafından talep edilen belgeler

 

Sayılan belgeler başvurulacak olan oturma izni türüne göre değişiklik göstermektedir. Oturma izni veya halk arasındaki adıyla ikamet tezkeresi türleri kişinin Türkiye’de bulunma nedenine göre belirlenir. Ülkeden ülkeye değişiklik gösterilse de genel olarak ilk seferde 6 ay veya 1 yıl süresince oturma izni verilmektedir. Ülkemizde Göç İdaresi tarafından belirlenen 6 çeşit oturma izni türü vardır. Bunlar; Kısa Dönem İkamet İzni, Aile İkamet İzni, Öğrenci İkamet İzni, Uzun Dönem İkamet İzni, İnsani İkamet İzni ve İnsan Ticareti Mağduru İkamet İzni

 

OTURMA İZNİ UZATMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Oturma izni olan yabancıların oturma izni uzatma başvuruları, oturma izni süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren ve oturma izni süresi dolmadan önce yapılmalıdır. Başvuru için e-ikamet sisteminden oturma izni uzatma başvurusunda bulunmak ve istenen belgeleri tamamlayarak İkamet edilen ilin İl Göç İdaresi Müdürlüğüne 5 gün içerisinde gönderilmesi şarttır.

 

İKAMET İZNİ BAŞVURUSUNU AVUKAT YAPABİLİR Mİ?

Ayrıca ikamet izni başvuruları yabancı tarafından bizzat yapılabileceği gibi yabancının yasal temsilcisi ya da avukatı aracılığıyla da yapılabilecektir.

 

Türkiyede süresiz oturma izni nasıl alınır?

Türkiye’de süresiz oturum izni almak isteyen yabancıların kesintisiz olarak en az sekiz yıl oturma izni ile ülkede kalmış olması gerekmektedir. Ayrıca süresiz oturma izni almak isteyen yabancının son üç yıl içinde sosyal yardım almamış olması, düzenli ve yeterli bir gelire sahip olması gerekmektedir

 

KONYA OTURMA İZNİ AVUKATI

Oturma izni ile ilgili sorunlarınız bulunuyorsa Konya İkamet İzni Avukatı olarak Av. Akın Özbey Hukuk & Danışmanlık ofisimizle iletişime geçerek ikamet izni ile ilgili hukuki destek alabilir, süreci uzman ve deneyimli bir avukat yardımıyla yürütebilirsiniz.

Melisa Doğan
Melisa Doğan
02/02/2024
Süreç boyunca sürekli ulaşabildim, boşanma avukatı olarak hukuki destekleriniz için teşekkürler.
neslihan yüksel
neslihan yüksel
01/02/2024
Çok memnun kaldım her konuda çok yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum
Muhammed Aydin
Muhammed Aydin
08/01/2024
Tapu iptali davası için başvurduk . Akın bey çok ilgili ve bilgili . Bütün süreçte bizleri bilgilendirdi .
Hasan Hüseyin Ayan
Hasan Hüseyin Ayan
01/01/2024
Kira davasi icin ciktigimiz bu yolda gayet ilgili.titiz.samimi ve guvenilir.. Insallah beraber guzel sonuc alacagiz
Ayhan Patınlı
Ayhan Patınlı
01/01/2024
Akın bey gerçekten çok güzel bir avukat kira davası konusuna bakıyor
Ayşe Erdoğan
Ayşe Erdoğan
13/11/2023
İdari bir sorunumla alakalı olarak Akın Bey'e başvurmuştum.Öncelikle neler yapabileceğimizi,sürecin nasıl işleyeceğini detaylı bir şekilde anlattı.İdare Mahkemesine davamızı açtık.Tüm süreç boyunca her konuda bilgilendirildim,dosyam çok iyi takip edildi.Gönül rahatlığıyla idare davalarınızı emanet edebilirsiniz.Avukat Bey'e ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ederim.
Kezban Akkaş
Kezban Akkaş
13/10/2023
Akın Bey gerçekten çok iyi ve ilgili bir avukat. Sizin sorununuzu sabırla dinleyerek çözüm yollarını arayan, beyefendi, ses tonuyla bile size güven veren, anlayışlı, işinin ehli biri. Ona çok ama çok teşekkür ederim. Eğer iyi bir avukat arıyorsanız muhakkkak onunla iletişime geçin. Ayrıca böyle iyi, müvekkiline her konuda destek veren ve adaletli bir insan olması ise gerçekten takdire şayan. Yolu daima açık olsun...
Abdullah Tokmak
Abdullah Tokmak
11/10/2023
Tapu iptali davamda bana bir avukattan daha fazlasini yapan gerek ilgisi ve herşeye hoşgörüsüyle yaklaşan sayılı kalmış avukatlardan birisiniz teşekkür ederim herşey için
Yusuf Yiğin
Yusuf Yiğin
20/09/2023
Ceza davaları konusunda derin bilgilere sahip çok kaliteli bir avukat. Kendisine teşekkür ederiz