Konya Uyuşturucu Avukatı (Madde Ticareti veya Kullanma Suçu)

Konya Uyuşturucu Avukatı

Son yıllarda uyuşturucuya ilişkin suçlar ceza yargılamasında en çok görülen suçlardan biri olmuştur. Uyuşturucu suçuna yönelik hukuki aşamalarının etkin biçimde yürütülmesi, uyuşturucu maddelerine ilişkin teknik bilgi gerektirir.

Uyuşturucu Avukatı Nedir?

Avukatlık mesleği genel olarak branşlaşmaya yatkın değildir. Fakat avukatlar genel olarak bazı alanlarda branşlaşarak bunun dışında birçok dava türüne de bakmaktadır. Uyuşturucu avukatı, uyuşturucu ve uyarıcı madde kaynaklı ceza davalarında uzman olan, bu alanda branşlaşan avukattır.

 

Konya Uyuşturucu Avukatı
Konya Uyuşturucu Avukatı

 

Uyuşturucu Avukatı Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Uyuşturucu davaları, ceza miktarının sınırının yüksekliği nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava türüdür. Bu tür bir ceza davasında avukat seçerken, dosyanızla ilgileneceğine, sizi hak kaybına uğratmayacağına, süreç içerisinde size hukuki bilgi vermenin yanı sıra sürekli iletişim halinde olacağına inanmak ve güvenmek gerekmektedir. Ayrıca avukatın bu tür davalarda uzman olması ve maddelere ilişkin teknik bilgisinin de bulunması önemlidir.

Bu tür davalarda, kesin vaatte bulunulması doğru değildir. Ayrıca hakimin takdir yetkisinin etkin olması sebebiyle de imkansızdır. Bu tür hususlara dikkat ederek avukat seçimi yapılmalıdır.

 

Uyuşturucu Avukatı ile süreci yürütmek zorunlu mudur?

Uyuşturucu davaları, ceza miktarının alt ve üst sınırının yüksek olduğu dava türlerindendir. Bir avukatın desteği ile süreci yürütmek, hak kayıplarına uğramamak adına önemlidir. Masum olduğunuzu kanıtlamanız veya cezanın alt sınırdan verilmesi, alanında uzman bir avukat ile mümkün olur.

 

Uyuşturucu Suçları Hangileridir?

Türk Ceza Kanunu ile uyuşturucu suçları, TCK 188. Madde uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu ile TCK 191. Madde uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma suçu olmak üzere iki farklı şekilde düzenlenmiştir.

 

Uyuşturucu Madde İmal Ve Ticareti Suçunun Cezası Nedir?

TCK 188. Madde ile düzenlenen imal ve ticaret suçu; Uyuşturucu maddeyi imal etme, ithal etme, ihraç etme, sevk veya nakletme, kabul ve bulundurma, satışa aracı olma, başkasına verme olarak düzenlenmiştir.

Ruhsata aykırı olarak veya ruhsatsız uyuşturucu veya uyarıcı maddeyi imal, ithal, ihraç eden kişiye yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis cezası ve iki bin günden yirmi bin güne kadar adli para cezası verilmektedir.

Ayrıca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi ise on yıldan az olmamak üzere hapis cezası ve bin günden yirmi bin güne kadar adli para cezasına mahkum edilir.

 

Uyuşturucu Madde Kullanma Suçunun Cezası Nedir?

TCK 191. Maddesinde düzenlenen uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma suçu ise satın alan, kabul eden veya bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanma olarak düzenlenmiştir. Bu suçun karşılığı olarak iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası öngörülmüştür.

UYUŞTURUCU TİCARETİ İLE UYUŞTURUCU KULLANMA SUÇLARI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Ele geçirilen maddenin, hangi suç kapsamına gireceği Yargıtay tarafından birkaç kriterle ortaya konmuştur. Söz konusu kriterlerden kısaca bahsedecek olursak;

UYUŞTURUCU MADDENİN MİKTARI

Öncelikle sanığın amacının toplanan deliller ışığında her somut olaya göre değerlendirilmesi gerekir. Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma ile uyuşturucu madde ticareti ayrımındaki başlıca kriter yakalanan maddenin miktarıdır. Ele geçirilen uyuşturucu maddenin  kişisel ihtiyaç sınırını aşacak miktarda olması, ticaret amaçlı olarak bulundurduğunun göstergesidir. Kişisel kullanım için kabul edilen miktar, kişinin içinde bulunduğu şarta, maddenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Adli Tıp Kurumunun mütalaalarında 1-1,5 gram olmak üzere günde üç kez esrar tüketebildikleri belirlenmiştir. Yıllık kullanım miktarının üzerinde uyuşturucu madde bulunduranın, kullanma amacı dışında ticaret amaçlı bulundurduğu kabul görmektedir.

UYUŞTURUCU MADDENİN SAKLANDIĞI YER

Bir diğer önemli husus ele geçirilen uyuşturucu maddenin saklandığı yerdir. Kişisel ihtiyacı için uyuşturucu madde bulunduran kişiler, bunu kolaylıkla ulaşabileceği bir yerde bulundurmaktadır. Diğer yandan ticaret amaçlı bulunduran kişi ise kolayca ulaşılamayacak bir yerde zulalama şeklinde saklamaktadır. Dolayısıyla uyuşturucu maddesinin zulalı olması, uyuşturucu madde ticaretini işaret eder.

UYUŞTURUCU MADDENİN YANINDA BULUNAN ARAÇ VE GEREÇLER

Uyuşturucu veya uyarıcı maddenin ele geçirildiği anda nasıl bulunduğu da önemlidir. Detaylandıracak olursak madde çeşidi birden fazla ise o kişinin uyuşturucu ticaretini yaptığı kabul görür. Yine satışa hazır halde aynı miktarda birden çok paket içerisinde bulunan madde ticaretin yapıldığını gösterir. Çok sık karşılaşılan bir diğer durum ise yakalanan maddenin yanında bulunan hassas terazidir. Ticaret amaçlı uyuşturucu madde bulunduran kişiler, ölçüm yapmak amacıyla hassas terazi bulundururlar. Oysa ki kullanma amaçlı bulunduran kimsenin hassas teraziye ihtiyacı yoktur. Yakalanan uyuşturucu maddenin yanındaki ambalaj poşetleri, satışa hazır hale getirileceği kanısıyla ticaret kapsamında kabul görür.

 

Konya Uyuşturucu Avukatı arıyorsanız yazımızın başında bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Sürecin uzman avukat yardımı ile yürütülmesi için Av. Akın Özbey Hukuk & Danışmanlık ofisimizle irtibata geçerek, hak kaybına uğramaksızın sürecin yürütülmesini sağlayabilirsiniz.

Melisa Doğan
Melisa Doğan
02/02/2024
Süreç boyunca sürekli ulaşabildim, boşanma avukatı olarak hukuki destekleriniz için teşekkürler.
neslihan yüksel
neslihan yüksel
01/02/2024
Çok memnun kaldım her konuda çok yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum
Muhammed Aydin
Muhammed Aydin
08/01/2024
Tapu iptali davası için başvurduk . Akın bey çok ilgili ve bilgili . Bütün süreçte bizleri bilgilendirdi .
Hasan Hüseyin Ayan
Hasan Hüseyin Ayan
01/01/2024
Kira davasi icin ciktigimiz bu yolda gayet ilgili.titiz.samimi ve guvenilir.. Insallah beraber guzel sonuc alacagiz
Ayhan Patınlı
Ayhan Patınlı
01/01/2024
Akın bey gerçekten çok güzel bir avukat kira davası konusuna bakıyor
Ayşe Erdoğan
Ayşe Erdoğan
13/11/2023
İdari bir sorunumla alakalı olarak Akın Bey'e başvurmuştum.Öncelikle neler yapabileceğimizi,sürecin nasıl işleyeceğini detaylı bir şekilde anlattı.İdare Mahkemesine davamızı açtık.Tüm süreç boyunca her konuda bilgilendirildim,dosyam çok iyi takip edildi.Gönül rahatlığıyla idare davalarınızı emanet edebilirsiniz.Avukat Bey'e ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ederim.
Kezban Akkaş
Kezban Akkaş
13/10/2023
Akın Bey gerçekten çok iyi ve ilgili bir avukat. Sizin sorununuzu sabırla dinleyerek çözüm yollarını arayan, beyefendi, ses tonuyla bile size güven veren, anlayışlı, işinin ehli biri. Ona çok ama çok teşekkür ederim. Eğer iyi bir avukat arıyorsanız muhakkkak onunla iletişime geçin. Ayrıca böyle iyi, müvekkiline her konuda destek veren ve adaletli bir insan olması ise gerçekten takdire şayan. Yolu daima açık olsun...
Abdullah Tokmak
Abdullah Tokmak
11/10/2023
Tapu iptali davamda bana bir avukattan daha fazlasini yapan gerek ilgisi ve herşeye hoşgörüsüyle yaklaşan sayılı kalmış avukatlardan birisiniz teşekkür ederim herşey için
Yusuf Yiğin
Yusuf Yiğin
20/09/2023
Ceza davaları konusunda derin bilgilere sahip çok kaliteli bir avukat. Kendisine teşekkür ederiz