Konya Velayet Avukatı

KONYA VELAYET AVUKATI HİZMETLERİ ( VELAYET DAVASI )

Evliliğin sona ermesinin en önemli sonucu genellikle velayete ilişkin hükümleridir. Nitekim taraflar çocuklarından ayrılmak istemediğinden çocuklarının velayetlerini almak istemektedir. Dava açıldıktan sonra boşanma davası süreci başlar ve dava sonunda hakim çocuğun üstün yararını korumaya yönelik olarak birçok farklı kriteri değerlendirerek çocuğun velayetini hangi tarafa vereceğini belirlemektedir.

 

Konya Velayet Avukatı
Konya Velayet Avukatı

 

VELAYET DAVALARINA HANGİ AVUKAT BAKAR?

Velayet konusu boşanmanın doğal bir sonucu olup çocuğun velayeti size verilmemişse çocuğun velayetini almak için açılacak olan bir velayet davası söz konusu olmaktadır. Velayet davasına alanında uzman, aile hukuku anlamında deneyime sahip ve bu alanda yoğunlaşan Konya Velayet Avukatı bakmaktadır. Bu tür velayet davası ile çocuğun yaşına, gelişimine, sosyal ve ekonomik durumuna ve sair birçok etkene bakarak uygun bir strateji oluşturulmalıdır. Alanında uzman bir Konya Velayet Avukatı yardımıyla sürecin yürütülmesi çocuğun velayetinin alınması açısından önemli bir husustur.

 

VELAYET AVUKAT ÜCRETİ VE DAVA GİDERLERİ NE KADAR?

Velayet davasında mahkeme giderleri ortalama 2000-3000 TL arasında olup davaya bakacak olan Konya Velayet Avukatı için ödenecek miktarda özel hususlara, kişisel etkenlere ve tarafların ekonomik durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 20.000 TL ile 50.000 TL arasında değişmektedir. 

 

VELAYET DAVASI GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME HANGİSİDİR?

Velayet davalarında yetkili ve görevli mahkeme, çocuğun nüfusa kayıtlı ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile Mahkemeleridir.

 

HAKİM ÇOCUĞUN VELAYETİNE KARAR VERİRKEN EN ÇOK NEYE DİKKAT EDER?

Tarafların ileri sürdükleri hususları inceleyen hakim, velayetin verileceği tarafı belirlerken çocuğun üstün yararını her zaman göz önünde bulundurur. Üstün yarar konusunda değerlendirme yapılırken tarafların sosyal ve kişisel durumlarına, çocuğu hangi şartlarda büyüteceklerine, tarafların maddi gücüne, çocuk için psikolojik gelişimde hangi tarafın daha uygun olduğuna, tarafların çalıştıkları işe ve çocuğa ayıracakları zamana gibi birçok etkeni göz önünde bulundurur. Sonuç olarak çocuğun yararına olanlar ile zararına olan konuları geniş olarak değerlendirmek suretiyle takdir yetkisinin ağır bastığı tarafa çocuğun velayeti verilmektedir.

 

GELİRİ OLMAYAN BİR ANNEYE VELAYET VERİLİR Mİ?

Tarafların maddi durumu velayet davasında bir etken olmakla birlikte tek etken değildir. Yani bir tarafın maddi durumu çok kötü olduğundan velayetin ona verilmemesi gibi bir sonuç çıkarılamaz. Durumu kötü olan hatta hiçbir geliri olmayan anneye velayetin verilmesi mümkündür. Kaldı ki çocuğun sağlıklı bir ortamda büyüyebilmesinin yegane şartı da maddi imkanlar değildir. Ayrıca anne, çocuğun psikolojik gelişimi açısından önemli bir faktör olup 3 yaşından küçük çocukların velayetleri istisnai durumlar mevcut değilse diğer etkenlere bakılmaksızın anneye verilmektedir. Yargıtay kararları ışığında bakacak olursak 6-7 yaşından itibaren çocuğun üstün yararı söz konusu olduğunda velayetin babaya verilmesi uygun görülmekle birlikte ilk 3 yaşına kadar anneye verilmektedir.

 

VELAYET DAVASINDA KAÇ YAŞINDA ÇOCUĞA SORULUR?

Bu tür davalarda konu çocuğun hangi taraf ile birlikte yaşayacağı olduğundan belli yaşta olan çocuklara kalmak istediği tarafın hangi taraf olduğu sorulmaktadır. Kanunlarımız ile yaş kesin olarak belirtilmemiş olmakla Yargıtay uygulamaları ışığında 8 yaş ve üzeri çocuklar idrak çağında sayıldığından bu yaşı aşkın çocuklara hangi tarafla kalmak istediği sorulmaktadır.

 

KONYA VELAYET AVUKATI OLARAK BİZE ULAŞIN

Çocuğunuzun velayetini almak için dava açmak ve süreci bu alanda yeterli deneyim ve uzmanlığa sahip olan Konya Velayet Avukatı ile yürütmek istiyorsanız Av. Akın Özbey Hukuk & Danışmanlık ofisimizle iletişime geçebilirsiniz.

Melisa Doğan
Melisa Doğan
02/02/2024
Süreç boyunca sürekli ulaşabildim, boşanma avukatı olarak hukuki destekleriniz için teşekkürler.
neslihan yüksel
neslihan yüksel
01/02/2024
Çok memnun kaldım her konuda çok yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum
Muhammed Aydin
Muhammed Aydin
08/01/2024
Tapu iptali davası için başvurduk . Akın bey çok ilgili ve bilgili . Bütün süreçte bizleri bilgilendirdi .
Hasan Hüseyin Ayan
Hasan Hüseyin Ayan
01/01/2024
Kira davasi icin ciktigimiz bu yolda gayet ilgili.titiz.samimi ve guvenilir.. Insallah beraber guzel sonuc alacagiz
Ayhan Patınlı
Ayhan Patınlı
01/01/2024
Akın bey gerçekten çok güzel bir avukat kira davası konusuna bakıyor
Ayşe Erdoğan
Ayşe Erdoğan
13/11/2023
İdari bir sorunumla alakalı olarak Akın Bey'e başvurmuştum.Öncelikle neler yapabileceğimizi,sürecin nasıl işleyeceğini detaylı bir şekilde anlattı.İdare Mahkemesine davamızı açtık.Tüm süreç boyunca her konuda bilgilendirildim,dosyam çok iyi takip edildi.Gönül rahatlığıyla idare davalarınızı emanet edebilirsiniz.Avukat Bey'e ilgi ve alakalarından dolayı çok teşekkür ederim.
Kezban Akkaş
Kezban Akkaş
13/10/2023
Akın Bey gerçekten çok iyi ve ilgili bir avukat. Sizin sorununuzu sabırla dinleyerek çözüm yollarını arayan, beyefendi, ses tonuyla bile size güven veren, anlayışlı, işinin ehli biri. Ona çok ama çok teşekkür ederim. Eğer iyi bir avukat arıyorsanız muhakkkak onunla iletişime geçin. Ayrıca böyle iyi, müvekkiline her konuda destek veren ve adaletli bir insan olması ise gerçekten takdire şayan. Yolu daima açık olsun...
Abdullah Tokmak
Abdullah Tokmak
11/10/2023
Tapu iptali davamda bana bir avukattan daha fazlasini yapan gerek ilgisi ve herşeye hoşgörüsüyle yaklaşan sayılı kalmış avukatlardan birisiniz teşekkür ederim herşey için
Yusuf Yiğin
Yusuf Yiğin
20/09/2023
Ceza davaları konusunda derin bilgilere sahip çok kaliteli bir avukat. Kendisine teşekkür ederiz